Ako prestať piť

závislosť od alkoholu u mužov

Takmer každý človek vo svojom živote požil alkoholické nápoje. Niektorí to robili zriedka a v malých dávkach, iní mali radi pocit opojenia a snažili sa ho umocniť. Túžba piť alkohol je rôzna. Mnoho ľudí má pretrvávajúcu averziu voči vôni a chuti akéhokoľvek alkoholického produktu. Iní cítia zvláštnu vôňu kvalitných zberových vín. Iní si cenia silné nápoje a vyberajú koňak, rum, whisky, vodku atď. Sociálne slabí alkoholici pijú to, čo je pre nich cenovo dostupné: nekvalitnú vodku, mesačný svit. Poďme zistiť, v akých situáciách potrebuje pijan pomoc narcológa.

Prečo sa objavuje túžba piť?

Túžba vypiť malé množstvo ľahkého alkoholu v spoločnosti blízkych sa nápadne líši od túžob spojených so závislosťou od alkoholu.

V prvom prípade hovoríme o potešení:

  • stretnutia s priateľmi;
  • tráviť čas spolu;
  • diskusie o všeobecných témach.

Alkohol pri tomto type podujatí hrá len druhoradú úlohu a dá sa ľahko nahradiť akýmkoľvek iným nápojom. Táto potreba nie je patologická a pre pijákov nemá žiadne negatívne dôsledky. Príležitostné používanie je ovplyvnené skôr tradíciou ako nevyhnutnosťou.

pitie alkoholu v spoločnosti

V druhej situácii je človek zameraný na získanie pocitu intoxikácie. Eufória je hlavným cieľom ťažkého pitia. Pri závislosti od alkoholu sa pitie alkoholu stáva ľudskou potrebou, s ktorou si často nevie poradiť. Bohužiaľ, nie všetci alkoholici sa snažia prísť na to, ako prekonať túžbu po pití a zbaviť sa bolestivej závislosti.

Mýty a fakty o závislosti od alkoholu

Mnoho ľudí verí, že zvyk piť v piatok alebo cez víkend nie je alkoholizmus. V skutočnosti to nie je pravda. Systematické pitie alkoholu je príznakom závislosti.

Existuje mýtus, že nie je možné vyliečiť ženský alkoholizmus. V skutočnosti je to ťažké, ale je to možné. Problém je v tom, že závislosť žien je spojená s väčšou duševnou závislosťou, takže na to, aby bola účinná, je potrebný integrovaný prístup.

Alkohol pomáha znižovať krvný tlak. Áno, rozširuje cievy a klesá tlak, no zároveň srdce začína biť rýchlejšie a preťažuje sa, čo je pre hypertonikov nebezpečné.

Obsedantná (obsedantná) príťažlivosť pri alkoholizme

V štádiu I choroby sa vytvára duševná závislosť. Charakterizuje ju neustála, podvedomá túžba piť alkohol. Samotní pacienti popierajú, že by mali chute. Myslia si, že sú schopní ovládať svoju túžbu piť.

Vlastná opitosť je oprávnená:

  • túžba „relaxovať" po náročnom dni v práci;
  • snaží sa zmierniť stres;
  • zhoršenie vzťahov v rodine a v práci, s ľuďmi;
  • nekonečné príležitosti - oslavy všetkých druhov udalostí;
  • "odpočinok" cez víkend;
  • tradičné pitie alkoholu pri rybolove, na chate, na párty a pod.
nutkavé pitie

Obsedantné túžby postupne začnú ovládať všetky pocity, myšlienky a emócie pacienta. Len malá časť alkoholikov si v počiatočnom štádiu vyvinie ostražitosť. Len málo z nich premýšľa o tom, ako bojovať s túžbou piť.

Kompulzívne chute počas nadmerného pitia

Ďalší postup ochorenia vedie k vzniku fyzickej závislosti. Jedným z hlavných prejavov štádia II je nadmerné pitie a sprievodná nutkavá (nekontrolovateľná) túžba po pití. Objavuje sa pravidelne, na pozadí obsedantnej túžby. Pacient to nedokáže potlačiť, ani keby to chcel. Len v ojedinelých prípadoch sa mu dočasne podarí potlačiť svoj impulz. Choroba si však čoskoro vyberie svoju daň a záchvaty záchvatovosti sa vrátia.

Keď sa objaví nutkanie, všetky existujúce „obmedzovače" opitosti prestanú plniť svoje funkcie. Alkoholik myslí len na jednu vec: kde a ako piť. Túžba úplne pohltí jeho potreby, emócie a myšlienky.

Počas tohto obdobia je úplne zbytočné:

  • Nabádajte pijana.
  • Apelovať na svedomie.
  • Pripomeňte im ich sľuby.
  • Hrozba (napríklad: rozvod, prepustenie z práce atď. )
ako presvedčiť alkoholika, aby prestal piť

Ani jeden rozumný argument pre fyzickú námahu neprinesie pozitívny výsledok. Až po skončení pitnej doby bude možné „dosiahnuť" vedomie závislého. No pozitívny efekt rozhovorov vydrží len do ďalšieho záchvatu neovládateľnej vášne pre pitie. Ako bojovať s túžbou piť v tomto prípade vám môže povedať iba narcológ.

Prečo sa opica zlepšuje pitím alkoholu

Ďalšou charakteristickou vlastnosťou štádia II chronického alkoholizmu je vývoj syndrómu kocoviny (abstinenčného syndrómu). Len malé množstvo alkoholu pomáha zmierniť bolestivé fyzické, neurologické, duševné a vegetatívne poruchy, ktoré vznikajú. Pre alkoholika II. štádia je kocovina akousi prvou pomocou. Abstinencia je jednou zo zložiek nekontrolovateľnej nutkavej túžby po alkohole.

následky závislosti od alkoholu

Závislosť vzniká z psychopatofyziologických príčin. V priebehu rokov vývoja ochorenia dochádza v organizme k výraznému posunu v biochemických a neuroregulačných procesoch. Etanol sa stáva súčasťou metabolizmu. Jeho dlhotrvajúca neprítomnosť spôsobuje túžbu, ktorá sa mení na potrebu alkoholizmu. Aby to bolo jasnejšie, alkohol, ktorý spôsobuje nutkavé chute, je pre pacienta ako nadýchnutie sa vzduchu pre topiaceho sa človeka. A v tomto porovnaní nie je žiadne preháňanie. V prípade opitosti malé množstvo alkoholu vstupujúceho do krvi takmer okamžite zmierňuje bolestivé pocity. Zároveň však príťažlivosť nezoslabne, skôr sa zintenzívni a flám pokračuje.

U osôb, ktoré nie sú fyzicky závislé, spôsobuje akýkoľvek alkoholický nápoj odmietnutie, nevoľnosť, vracanie a zhoršenie zdravotného stavu.

Ako sa zbaviť túžby piť na vlastnú päsť

Takmer každý môže potlačiť svoju túžbu po pití, ak nemá pokročilú formu alkoholizmu.

Na dosiahnutie výsledku stačí:

  • Zhodnoťte situáciu a pamätajte na škodlivé účinky a negatívne dôsledky pitia alkoholu.
  • Nastavte sa na triezvy život.
  • Ukážte odhodlané úsilie a charakter, nesúhlaste s výzvami ostatných na pitie alkoholických nápojov. A obrátiť „výsmech" a „výsmech" na tých, ktorí ich vyjadrujú, a ukázať, že v skutočnosti ten, kto je prívržencom pohárika a nie zdravia, je nešťastný a chorý.
prevencia alkoholizmu

Pre prevenciu by ste sa mali venovať fyzickému cvičeniu a športu. Pravidelné cvičenie vás spoľahlivo ochráni pred túžbou po pití a poskytne spoľahlivé výsledky. Tieto odporúčania sú vhodné aj pre ľudí, ktorí už v počiatočných štádiách majú závislosť od alkoholu.

Teraz, ak sa u človeka vyvinula pokročilá forma alkoholizmu, bude veľmi ťažké zvládnuť bez účasti narcológa. Ale s vytrvalosťou môžete v tejto situácii dosiahnuť úspech. Dôležité je nevzdávať sa a tvrdohlavo ísť za cieľom.

Typické chyby pri samovoľnom odvykaní od alkoholu

Keď si človek uvedomí, že pije príliš často, že sa jeho správanie pod vplyvom alkoholu mení, že to začína ovplyvňovať vzťahy s ľuďmi či prácu, logickou túžbou je prestať piť. Mnoho ľudí je presvedčených, že to zvládnu sami. Ale toto nie vždy končí dobre.

Medzi typické chyby:

  • nahradenie alkoholu niečím iným. Ide o fajčenie, nadmernú konzumáciu nezdravého jedla. Toto nie je správny spôsob riešenia problému;
  • nahradenie nápoja. Závislý môže prejsť z vodky alebo koňaku na pivo alebo koktaily. To však neznamená, že bol schopný prestať piť;
  • bezcieľne prestať piť. Alkoholik musí pochopiť, prečo alkohol vylučuje, aký je jeho účel. Ak tento cieľ nemá, potom si čoskoro uvedomí, že nemá zmysel odopierať si potešenie.

Metódy na zmiernenie túžby v liečbe závislostí

Správnu odpoveď na otázku, ako bojovať s túžbou piť, dajú narcológovia. Hlavnými metódami prevencie túžby sú špeciálne lieky a psychoterapia. Výber liekov je prísne individuálny.

Ako psychoterapiu možno použiť:

  • Jednotlivé metódy sugescie bdenia a racionálneho presviedčania.
  • Hypnotické odstránenie túžby.
  • Skupinové psychokorekčné sedenia.
  • Účasť na vypracovaných programoch založených na stimulácii osobných vôľových vlastností a preprogramovaní osobnosti.
  • Školenie v metódach autotréningu.
  • Arteterapia.
liečba alkoholizmu lekárom

Je dôležité, aby sa pacient aktívne zúčastnil a pomáhal lekárovi. V tomto prípade sa úspešnosť blíži k 100 %.

Motivácia k triezvosti

Mozog závislého je neustále pod vplyvom etanolu, preto zle vníma informácie. A tu je dôležité nájsť tú správnu motiváciu. Pre niekoho to znamená obnovenie vzťahov s rodinou, kariérny rast alebo zbavenie sa choroby. Osobe trpiacej závislosťou je potrebné sprostredkovať, že jej príťažlivosť skôr či neskôr povedie k nezvratným následkom.

Štatistiky ukazujú, že pijúci človek môže dostať cirhózu už za 10 rokov, a aj keď už ochorie a prestane piť navždy, môže si predĺžiť život o 10 rokov. A ak budete pokračovať v používaní, toto je priama cesta do hrobu.

Ak sa človek stane ťažkým pijanom pred tridsiatkou, s najväčšou pravdepodobnosťou sa nedožije ani päťdesiatky.

Narkoman však nie je vždy pripravený počúvať rady svojich príbuzných, skôr mu spôsobujú stres a opäť siaha po pohári. Preto je lepšie zveriť túto prácu profesionálnemu psychológovi.

Rada psychológa

Liečba alkoholizmu je dlhá cesta. Ak ste prevzali túto zodpovednosť, musíte ísť až do konca. Zároveň sa nemusíte neustále stresovať tým, ako navždy prestať piť alkohol. Stojí za to priznať si svoju bezmocnosť a požiadať o pomoc.

Druhým krokom je vzdať sa všetkého, čo vyvoláva túžbu piť. Toto je bežná spoločnosť, preťaženie v práci alebo stres.

Tretím krokom je starostlivosť o seba. Nebuďte sami, jedzte rôzne jedlá, chváľte sa a odmeňujte sa za dosiahnuté úspechy. Miluj seba. Komunikujte s tými, ktorí vás podporia a inšpirujú. To všetko vám spolu s odbornou pomocou napovie, ako raz a navždy prestať piť alkohol.