Existuje „neškodná dávka" alkoholu?

Existuje neškodná dávka alkoholu

Mnohí milovníci alkoholických nápojov sú presvedčení, že ak pijú s mierou, telu nespôsobia žiadne zvláštne škody. Aby bolo možné spravodlivo posúdiť všetky zdravotné riziká,vedci vykonali množstvo štúdií, v ktorých bolo určené práve toto „mieru".. V článku vám podrobne povieme, či existujú neškodné dávky alkoholu, maximálne a smrteľné dávky a aké riziká behajú ľudia, ktorí pravidelne užívajú produkty s obsahom alkoholu.

Denná a maximálna povolená „porcia" etanolu pre ľudí

V skutočnosti neexistuje žiadna bezpečná dávka alkoholu. Etylalkohol v akomkoľvek množstve je vnímaný ako silný jed. Telo nemôže správne fungovať, ak sú vnútorné systémy vystavené toxickým účinkom acetaldehydu vznikajúceho v dôsledku rozkladu etanolu za účasti pečeňových enzýmov.

maximálna povolená dávka alkoholu

Ministerstvo zdravotníctva však zverejnilo informáciu o maximálnom prípustnom množstve alkoholu (priemerné hodnoty), ktoré nespôsobí vážnu ujmu na zdraví.

Denná sadzba:

  • pivo a iné nízkoalkoholické nápoje s obsahom najviac 5% - 250 ml;
  • šampanské, víno 11-13% - 100 ml;
  • výrobky obsahujúce 17–20% druhu vermútu a silných vín - 75 ml;
  • silný alkohol 40 stupňov, vodka, koňak - 30 ml.

Uvedené objemy sa nemajú užívať denne. Podľa odborníkov sa považuje za bezpečnejšie piť alkohol v maximálnom povolenom množstve až 2-3 krát týždenne, nie častejšie.

Vo všeobecnosti všetko závisí od jednotlivých charakteristík organizmu. Presnejšie povedané, výpočet neškodného dávkovania by sa mal vykonať individuálne pre každého pijana, berúc do úvahy jeho vek, výšku, hmotnosť, fyzický stav, chronické ochorenia atď.

Aké sú nebezpečenstvá každodenného užívania neškodného alkoholu?

nebezpečenstvo dennej konzumácie alkoholu

Britskí vedci zistili, do akej miery etanol ovplyvňuje mozog a nervový systém, aj keď sa konzumuje v malých, prijateľných „porciách".

Škodlivý vplyv:

  • preniká hlboko do buniek a má na ne deštruktívny účinok;
  • ničí neuróny;
  • stimuluje syntézu hormónu dopamínu a kyseliny gama-aminomaslovej, čo sa prejavuje euforickými pocitmi, pocitom potešenia a relaxácie;
  • Postupne sa ničia mozgové štruktúry, narúša sa fungovanie centrálneho nervového systému, vznikajú rôzne patologické stavy.

Ak pijete každý deň, časom sa objavia problémy kognitívno-psycho-emocionálneho charakteru, spomaľujú sa myšlienkové pochody, zhoršuje sa pamäť a inteligencia. Na pozadí chronickej intoxikácie sa môžu vyskytnúť závažné ochorenia pečene, obličiek, kardiovaskulárneho systému atď.

rozvoj závislosti od alkoholu

Dokonca aj neškodná dávka alkoholu prijatá denne prispieva kpostupný rozvoj závislosti od alkoholu. A to je vážna diagnóza pre každého človeka, ktorý má v úmysle žiť dlhý a plnohodnotný život. Alkoholizmus má chronický, progresívny priebeh a spôsobuje mnohé z najnepriaznivejších následkov. Okrem toho prispieva k rýchlej degradácii osobnosti a skracuje dĺžku života.

Ak váš milovaný pije alkohol v malých dávkach každý deň a ubezpečuje vás, že situácia je pod kontrolou, venujte pozornosť tomuto problému už teraz. V počiatočných štádiách je závislosť od alkoholu ľahšie liečiteľná. Navyše tým, že sa človek zbaví zlozvyku včas, získa každú šancuudržiavať zdravú pohodu, ktoré bránia rozvoju závažných patológií vyvolaných dlhotrvajúcou intoxikáciou.

Limitná alebo smrteľná dávka etanolu

Každý vie, že alkoholické nápoje vo veľkých množstvách môžu spôsobiťživot ohrozujúce komplikácies vysokým rizikom náhlej smrti. Ťažko však povedať, v akom množstve môže alkohol skutočne zabiť človeka. V tomto prípade majú veľký význam aj rôzne individuálne vlastnosti tela.

Priemerná smrteľná „porcia" alkoholu je 4–12 g etylalkoholu na 1 kg hmotnosti. To znamená, že pre dospelého muža s hmotnosťou 80 kg budú potenciálne nebezpečné 2 fľaše 40% vodky naraz.

Je možné kontrolovať množstvo vypitého alkoholu?

kontrolovať množstvo vypitého alkoholu

Spočiatku sa mnohým ľuďom darí ovládať neškodnú normu, no skôr či neskôr kontrolu stratia. Akýkoľvek alkohol má schopnosť spôsobiť závislosť a toleranciu. A ako viete, tieto znaky jasne naznačujú alkoholizmus.

Ak sa nezastavíte včas, vzniknú tie najnepriaznivejšie dôsledky. Žiaľ, pre závislého, ktorý stratil kontrolu nad pitím, je ťažké rozhodnúť sa v prospech triezvosti sám. Môže na to neustále myslieť, nadávať si na slabosť, no aj tak siahnuť po ďalšom pohári. Postupne sa zvyšuje frekvencia používania a množstvo odoberaných produktov.

Tento proces možno zastaviť jedným spôsobom -vyhľadajte kvalifikovanú pomock špecialistom na klinike protidrogovej liečby. V lôžkových zariadeniach sa komplexná terapia uskutočňuje v boji proti alkoholizmu a jeho následkom.

Ako pomôcť tým, ktorí stratili kontrolu nad pitím

Ak si alkoholik neprizná, že je chorý, sú mu poskytnuté intervenčné sedenia zamerané na rozpoznanie problému a motiváciu k uzdraveniu. Ďalšiu taktiku liečby určuje ošetrujúci lekár, berúc do úvahy špecifickú anamnézu a ďalšie faktory.

Štandardný liečebný program pre závislosť od etanolu:

liečba závislosti od alkoholu
  • detoxikácia— zrýchlené odstraňovanie toxínov pomocou kvapkadiel s použitím účinných liekov;
  • symptomatický priebeh— odstránenie fyzických prejavov abstinenčného syndrómu;
  • regeneračná terapia, boj proti následkom chronickej intoxikácie, všeobecné posilnenie imunitného systému;
  • psychoterapeutické metódyzamerané na odstránenie duševnej väzby na alkohol;
  • rehabilitačné opatrenia, sociálna adaptácia zotavujúcich sa pacientov na bezbolestný návrat do triezveho života.

Poskytuje sa komplexná pomoc pri liečbe drogovej závislostiza podmienok zaručenej anonymity. Pacient nezostáva bokom, a tak si po prepustení bude môcť budovať svoju budúcnosť bez akýchkoľvek obmedzení. Toto je silný argument v prospech obracania sa na súkromných narkológov, ktorí sú certifikovaní pre všetky poskytované lekárske služby.